Rozbory pitné vody se provádějí podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 252/2004 Sb. v platném znění (dále jen Vyhláška). Tato vyhláška uvádí seznam mikrobiologických, chemických a organoleptických ukazatelů, jejich doporučených, mezních a nejvyšších mezních hodnot, které musí být dodrženy, aby voda mohla být používána jako pitná.
Z mikrobiologických ukazatelů je důležité především stanovení koliformních baktérií, enterokoků a Escherichia coli. Tyto baktérie nesmí být ve vodě určené k pití přítomny, protože mohou způsobit zdravotní problémy – průjmy bolesti břicha, horečku, u oslabených jedinců mohou resistentní kmeny E. coli vyvolat i závažné stavy. Do pitné vody se tyto skupiny baktérií mohou dostat například po kontaminaci odpadní vodou, močůvkou a podobně.
Z chemických ukazatelů se nejčastěji posuzuje obsah dusičnanů, které se do pitné vody mohou dostávat především z dusíkatých hnojiv používaných v zemědělství. Zdravotní riziko mohou nadlimitní koncentrace dusičnanů představovat pro nejmenší kojence, těhotné ženy a osoby s poruchami metabolismu. Ze stejného důvodu se v pitné vodě stanovuje obsah dusitanů, na které se dusičnany přeměňují při zažívání. Další dusíkaté sloučeniny, obsahující amonné ionty mohou být ve vodě indikátorem znečištění odpadními vodami, proto je vhodné jejich obsah kontrolovat. Pro praktické používání vody je dobré znát její tvrdost, což je součet sloučenin iontů vápníku a hořčíku. Dále je vhodné znát koncentraci železa a manganu ve vodě. Tyto prvky v běžných koncentracích nepředstavují zdravotní riziko, zvýšené koncentrace se ale mohou projevit nepříjemnou kovovou pachutí vody a způsobovat i vznik rezavě zabarvených skvrn na sanitární keramice.
Organoleptické ukazatele jako je pach, chuť, barva nebo zákal mohou jednoduchým a rychlým způsobem upozornit na možné problémy s vodou, z tohoto důvodu se voda testuje i tímto způsobem.
Vyhláška v současném platném znění stanovuje hygienické limity pro 10 mikrobiologických a více než 50 chemických ukazatelů. Patří mezi ně pesticidní látky, těžké kovy, rezidua různých organických látek a další možné kontaminanty. Úplný rozsah daný vyhláškou je povinný pro provozovatele vodovodů a podnikatelské subjekty; černost rozborů je rovněž dána vyhláškou. Pro individuální zásobování pitnou vodou nejsou žádné rozbory předepsány, záleží na rozhodnutí majitele studny a zvážení všech rizik. S případným výběrem dalších ukazatelů rozboru vody Vám rádi poradíme.